Chondromalacja rzepki – przyczyny i leczenie

To choroba, która coraz częściej dotyka pacjentów. Polega na stopniowym uszkodzeniu chrząstki stawowej, głównie w kolanie, do jej degradacji i całkowitego zniszczenia. Towarzyszą temu: ból o różnym nasileniu, tzw. chrupanie w kolanie. W dzisiejszym wpisie, przedstawiamy najważniejsze przyczyny powstania schorzenia typu chondromalacja rzepki oraz metody jego leczenia. Przeczytaj, czy coś już powinno Cię zaniepokoić.

Delikatne i silne kolano oraz stopa

Chondromalacja rzepki może dotyczyć każdego stawu, jednak to właśnie w kolanie lub w stopie zdarza się najczęściej. Jest to wynik jego przeciążenia. To właśnie one zapewnia nam stabilizację, amortyzują ucisk podczas chodzenia, chronią kości. Pracują ciągle – gdy śpimy, siedzimy, chodzimy, czy ćwiczymy. Mają trudne zadanie, nic dziwnego, że często dochodzi do uszkodzeń takich, jak chondromalacja rzepki.

Przyczyny

Objawów jest niewiele, natomiast przyczyn co najmniej kilka. Chondromalacja rzepki może być spowodowana:

  • ciągłym i długotrwałym przeciążeniem kolana,
  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • uszkodzeniem mechanicznym w postaci urazu,
  • nadwagą i otyłością, które narażają kolano na większy wysiłek i znacznie go obciążają,
  • nieprawidłową budową kolan,
  • źle przeprowadzanych ćwiczeń fizycznych.

Leczenie

Przy niewielkim ubytku i we wstępnych fazach choroby zalecane jest leczenie zapobiegawcze w postaci rehabilitacji – kinezyterapii, fizykoterapii oraz leczenie farmakologiczne.

W kolejnym stadium konieczna może być operacja. Jedną z lepszych metod jest artroskopia stawu skokowego lub kolanowego w zależności od miejsca uszkodzenia. Jest to najmniej inwazyjny zabieg, po którym pacjent szybko dochodzi do siebie. Artroskopia stawu skokowego lub kolanowego polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia i wprowadzeniu przez nie kamerki oraz mikronarzędzi, przy pomocy których przeprowadzany jest zabieg. Trwa on od kilku minut do 2 godzin, a pacjent już następnego dnia wychodzi do domu i rozpoczyna rehabilitację.

Odpowiednia dieta

Nadwaga i otyłość, które stały się chorobami cywilizacyjnymi sprzyjają powstawaniu choroby, a przeszkadzają w jej leczeniu. Dlatego na każdym etapie i bez względu na przyjętą formę leczenia, należy wdrożyć odpowiednią dietę redukcyjną lub taką, która pozwoli utrzymać wagę ciała na odpowiednim poziomie. Warto zatem wpisać w wyszukiwarkę dietetyk Poznań lub dietetyk Warszawa, Gdańsk – tam, gdzie jest Ci najbliżej i znaleźć dobrego specjalistę. Odpowiedni dietetyk Poznań dopasuje menu i kaloryczność posiłków, będzie Cię prowadził do momentu osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Tylko kompleksowe działanie pozwoli wrócić do zdrowia i cieszyć się pełną sprawnością przez lata.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *