Płaskostopie dziecięce – kiedy zacząć leczenie

Płaskostopie, zwane potocznie platfusem to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nieleczone schorzenie prowadzi do zniekształceń stopy, złego ułożenia, obciążenia jej oraz stawów kolanowych i biodrowych. Dlatego rodzice powinni bacznie obserwować swoje dzieci, aby jak najszybciej wychwycić nieprawidłowości. Jeśli takie się pojawią, ortopeda dziecięcy Warszawa oceni, czy trzeba już interweniować. Zobacz, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy szukać pomocy specjalisty.

Płaskostopie u maluchów

Każdy dobry ortopeda Warszawa podkreśla, że nie ma powodów do niepokoju w przypadku niemowlaków i dzieci do 2-3 roku życia. W ich przypadku płaskostopie jest całkowicie naturalne. Dopiero po tym okresie kształtuje się łuk stopy, a ta sama zyskuje stabilność. Jeśli proces kształtowania przebiega prawidłowo u dzieci, łuk będzie już lekko zaznaczony. Wówczas nie ma powodów do niepokoju.

Co zatem powinno zwrócić uwagę rodziców?

Ból stopy pierwszym symptomem płaskostopia
Przede wszystkim pojawiające się skargi i narzekania kilkuletniej pociechy na ból stopy powinien zastanowić rodziców. Dobry ortopeda dziecięcy Warszawa uczula, żeby zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko skarży się na ból w okolicach łuku i pięty. Może on się pojawiać zwłaszcza po długich spacerach lub wysiłku fizycznym np. po zajęciach rytmicznych w przedszkolu. Z upływem czasu może pojawić się także w stawie kolanowym oraz biodrowym, które są niezwykle obciążone przy niewłaściwym ułożeniu stopy.

Złe ustawienie stopy

Ten element widoczny jest w szczególności od strony pięty. Stopa dziecka “ucieka” do wewnątrz, a tym samym część nogi od kostki idzie bardziej do zewnątrz, co powoduje krzywiznę w tej części stopy.

Każdy dobry ortopeda Warszawa radzi także, aby sprawdzić stopy dziecka zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Występują bowiem dwa rodzaje płaskostopia – elastyczne i sztywne. W pierwszym łuk pojawia się podczas siedzenia, a zanika przy chodzeniu. W drugim natomiast jest niewidoczny w obu pozycjach.
Zasada jest jednak taka, że jeśli rodzic zauważy nieprawidłowości lub jeśli coś go niepokoi, powinien zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Dobry ortopeda dziecięcy Warszawa dokładnie obejrzy stopy, ewentualnie zleci dodatkowe badania w celu potwierdzenia diagnozy, a jeśli będzie konieczność wprowadzi leczenie. To istotne, gdyż chodzi o zdrowie i komfort dziecka w przyszłości.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *