Ostroga piętowa – czym jest i kiedy korzystać ze specjalisty

To schorzenie jest obecnie dość popularne, jednak równie uciążliwe, co jeszcze dekady temu. Towarzyszy mu ból, który z czasem może utrudniać chodzenie, a następnie doprowadzić do zaburzeń motoryki, obciążenia stawów kolanowych, biodrowych, a także kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć już pierwszych symptomów, które szczegółowo zdiagnozuje dobry ortopeda Warszawa.

Czym jest ostroga piętowa

To narośl kostna w okolicy pięty w kształcie kolca lub haczyka. Początkowo bezbolesna, jednak z czasem dyskomfort narasta, aż ostatecznie pomóc może jedynie ortopeda Warszawa.
Przyczyn powstania schorzenia jest dużo. Wśród najpopularniejszych pojawiają się m.in.:

  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej np. przy biurku,
  • zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej, co dotyczy takich zawodów, jak np. fryzjer,
  • nadwyrężenie stopy np. podczas dużego wysiłku fizycznego zwłaszcza, gdy nie poprzedza go rozgrzewka,
  • za duże lub niewygodne obuwie powodujące ucisk podczas chodzenia lub biegania,
  • urazy stopy,
  • predyspozycje genetyczne.

Pierwsze symptomy

Wstępne symptomy łatwo przegapić. Ostroga piętowa rozwija się bowiem powoli. Początkowo nic nie wskazuje na schorzenie. Później pojawia się ból w okolicy pięty, który zauważalny jest po wstaniu z łóżka lub dłuższym odpoczynku. Znika po rozruszaniu. Jednak w miarę rozwoju choroby ból staje się nieprzerwany i niezwykle uciążliwy. Na tyle, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Kiedy ortopeda Warszawa jest konieczny

Im wcześniej ostroga piętowa zostanie wykryta, tym szybsza będzie reakcja, rehabilitacja, a tym samym likwidacja uciążliwego schorzenia. Ortopeda Warszawa pomoże zdiagnozować chorobę już we wczesnej fazie. Dlatego gdy pojawia się ból przy wstawaniu z łóżka, a później znika, warto już umówić się na wizytę. Czasem wystarczy tylko badanie, jednak w przypadku wątpliwości ortopeda Warszawa skieruje na prześwietlenie oraz na badanie USG, które pokaże ewentualne zmiany.

Przeczytaj też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *